Dach jest najdroższą i najbardziej obciążoną częścią domu. Z biegiem lat na gontach dachowych gromadzą się mech, porosty i inne zanieczyszczenia spowodowane różnymi czynnikami środowiskowymi. Aby zachować nieskazitelny wygląd budynku i zagwarantować funkcjonalność dachu, warto przeprowadzić czyszczenie dachu. Właściwy czas na mycie dachów nadszedł, gdy porosty i mech nie porastają już tylko pojedynczych gontów, ale rozciągają się na większe części dachu. Dlatego podczas oględzin należy dokładnie przyjrzeć się naroślom oraz innym zabrudzeniom i przebarwieniom.
Jaki jest cel czyszczenia dachu?
Wielu właścicieli domów decyduje się na profesjonalne czyszczenie dachu, gdy tylko przestaje on wyglądać jak nowy. Jest to jednak proces całkowicie naturalny, ponieważ z czasem płytki starzeją się pod wpływem czynników środowiskowych. Mech, porosty i glony mogą osadzać się na powierzchni dachu i pogarszać jego wygląd.
W pierwszej kolejności czyszczenie dachu jest więc zabiegiem kosmetycznym. Ponadto takie narośla mogą gromadzić duże ilości wody, co prowadzi do rozpuszczania się powłoki płytek. Jeśli dachówki są uszkodzone, może to mieć wpływ na sam dach. Zwiększa się wówczas ryzyko rozwoju pleśni, co w najgorszym przypadku może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia kosztownej renowacji dachu.
Przyczyniają się do tego również procesy gnilne spowodowane zwiększoną wilgotnością. To, czy czyszczenie dachu rzeczywiście przedłuża jego żywotność, zależy od wielu czynników, takich jak gęstość porostu. Jednak nie tylko to, ale także niewłaściwe użycie myjki wysokociśnieniowej może spowodować uszkodzenie dachówek.
Czy nowe pokrycie dachowe ma sens? Jeśli czynniki środowiskowe lub porost mchu odcisnęły swoje piętno na powłoce dachu, być może nadszedł czas, aby pokryć dachówki nową powłoką. Z biegiem lat dachówki mogą stać się porowate i przepuszczać wodę.
W najgorszym przypadku ciecze te mogą w przyszłości przeniknąć do konstrukcji dachu. Powłoka dachowa działa jak powłoka ochronna na dachówki i uszczelnia ich pory. Najpierw warto wybrać mycie dachów i mycie elewacji, które są wykonywane przez doświadczonych profesjonalistów, takich jak https://saw-bud.net/mycie-i-czyszczenie-kostki-brukowej-elewacji-i-dachu/.
Uszczelnienie dachu
W połączeniu z kompleksowym czyszczeniem zwykle oferowane jest również pokrycie dachu. W obu przypadkach niezbędna jest odporna substancja dachowa. Jeśli powierzchnia płytek nie jest całkowicie nienaruszona, przed przystąpieniem do czyszczenia i uszczelniania może być konieczna wymiana poszczególnych płytek. Uszczelniacz dachowy służy do ochrony materiału po czyszczeniu. To z kolei jest niezbędne do stworzenia optymalnego podłoża dla powłoki. W związku z tym specjalistyczna firma wykonująca prace musi zwrócić szczególną uwagę na to, by nawet trudno dostępne krawędzie zostały oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń. Tylko w ten sposób można zapewnić, że szczeliwo ochronne zostanie nałożone na całą powierzchnię. Zanim płytki zostaną pokryte lakierem ochronnym, należy zastosować podkład. Wyrównuje to najmniejsze nierówności dachówek i zapewnia przyleganie uszczelniacza do powierzchni.
W przeciwieństwie do dachów skośnych, czyszczenie powierzchni dachu za pomocą myjki wysokociśnieniowej nie jest odpowiednie dla dachu płaskiego. Jeśli ma wystarczającą nośność i można po niej chodzić, można ją zgrubnie oczyścić miotłą. Często jest to wystarczające, ponieważ liście i muł łatwo gromadzą się na dachu ze względu na brak spadku. W miejscach silnie zabrudzonych najlepszym sposobem usuwania brudu i zarośli jest użycie grubej szczotki. Właściciele domów powinni poddawać dach płaski przeglądowi co najmniej raz w roku. W trakcie tych czynności usuwa się zanieczyszczenia, ale sprawdza się również szczelność materiału uszczelniającego. Mycie elewacji powinno być przeprowadzane regularnie, tak jak mycie i uszczelnianie dachów.