Dobry adwokat – jak go znaleźć?

Dlaczego warto wybrać sprawdzonego adwokata?

Jak pokazują badania niewielu z nas korzysta z usług profesjonalnych prawników, np. adwokatów, nawet, gdy obiektywnie sprawę oceniając jest to konieczne. Powodem takiego stanu rzeczy jest stereotypowe myślenie o usłudze prawnej jako usłudze skierowanej do osób majętnych a samym prawniku jako osobie trudno dostępnej. Dzisiaj konkurencja na rynku prawniczym jest dosyć duża dzięki czemu dostępność do profesjonalnego prawnika, np. adwokata jest znacznie łatwiejsza, a ceny tak naprawdę dostosowane do kieszeni większości z nas. Jednakże powierzenie naszych spraw, często bardzo prywatnych, ważnych, wymaga wyboru odpowiedniego adwokata. Jak tego dokonać i jakimi kryteriami się kierować?

Jaki mamy problem?

Mnogość aktów prawnych, bardzo często niestabilna linia orzecznicza wymusiła specjalizację poszczególnych adwokatów. Oczywiście jest wiele dużych kancelarii w których pracują prawnicy z różnych specjalizacji. Zatem na początku musimy ustalić jaki mamy problem prawny czy też z jakiej dziedziny, tj. czy problem dotyczy sprawy karnej, a może cywilnej o zapłatę, odszkodowanie, majątkowej, a może chcemy się rozwieść lub rozwiązać inny problem rodzinny. Jest to dosyć istotne w poszukiwaniach odpowiedniego prawnika.

Gdzie szukać adwokata?

Kolejny krok to samo poszukiwanie odpowiedniego adwokata. Dobrym rozwiązaniem jest szukanie w Internecie, szczególnie zwracając uwagę na opinie o danej kancelarii czy osobie. Można także skorzystać z różnych forów internetowych, gdzie ludzie wymieniają się poglądami lub polecają adwokatów z którymi mieli do czynienia. Oczywiście do opinii znajdujących się w sieci należy podchodzić z dużą rezerwą, bowiem są one publikowane zazwyczaj przez osoby anonimowe. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jeden ze sposobów na znalezienie odpowiedniego dla nas prawnika. Innym sposobem jest rozpytanie wśród znajomych. Bardzo często ktoś kogo znamy korzystał z usług prawnych i być może jest w stanie nam polecić jakiegoś adwokata z którego był zadowolony. Ten sposób jest często bardzo skuteczny, gdyż znamy osobę polecającą oraz jesteśmy w stanie uzyskać szczegółowe informacje co do osoby adwokata, jego podejścia do klienta, sposobu prowadzenia sprawy, zaangażowania i ogólnie rzecz ujmując profesjonalizmu jakiego oczekujemy od osoby zaufania publicznego.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie uzyskać wiarygodnych opinii o adwokatach, ostatnim ale wcale nie najgorszym sposobem jest odwiedzenie kancelarii adwokackiej i spotkanie się z prawnikiem. Nic bowiem nie zastąpi kontaktu osobistego z drugą osobą, wówczas to będziemy w stanie ocenić sposób zachowania takiej osoby, jej podejście do nas jako potencjalnych klientów jak też uzyskać informację co do sposobu prowadzenia naszej sprawy. Nie ulega wątpliwości, że pomiędzy klientem a adwokatem musi być tzw. chemia, musimy w pełni ufać takiej osobie. Pamiętajmy, że powierzamy nasze prywatne sprawy, często bardzo prywatne czy wręcz intymne i nie może być miejsca w relacji z adwokatem jakichkolwiek niedomówień.

Cena jako kryterium wyboru adwokata

Jedna z najważniejszych kwestii, czyli cena za usługę prawniczą. Zacznijmy od tego, że wynagrodzenia za usługi prawnicze są uzależnione od wielu elementów, bardzo często nie da się skonkretyzować cennika jak np. w sklepie spożywczym. Często sprawy o podobnym charakterze wymagają innego nakładu pracy i w konsekwencji wynagrodzenie będzie się różniło. Jednakże kryterium ceny nie powinno być najważniejszym. W końcu nie chodzi o to, żeby ktokolwiek prowadził naszą sprawę czy udzielił porady prawnej, ale żeby był to usługa w pełni profesjonalna, dająca szansę na uzyskanie korzystnego rozwiązania problemu. Oczywiście drogo nie zawsze oznacza dobrze a tanio nie zawsze oznacza źle.

Pamiętajmy zatem, że korzystanie z pomocy wykwalifikowanej kadry prawniczej jest jak najbardziej potrzebne i zasadne. Przepisy prawa są tak zawiłe, że sami często jesteśmy bezradni. W mojej ocenie powinniśmy korzystać z usług adwokatów a znalezienie odpowiedniej osoby wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne.