Drukowanie plakatów – co warto o tym wiedzieć?

Wybierając się na przechadzkę ulicami miasta, co rusz trafiamy na własnej drodze różne plakaty. Część mówi o projektowanych wydarzeniach o charakterze muzycznym lub sportowym, część zachęca do skorzystania z usług danych marek. Uwagę zwracają plakaty, jakie czymś charakteryzują się na tle innych. Największe znaczenie ma więc dobry projekt, lecz także jakość zrobienia. Na jakość ową działają m.in. metody, za których pomocą robi się drukowanie plakatów.

Drukowanie plakatów – druk offsetowy

Jeżeli idzie o drukowanie plakatów, to w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na druk offsetowy. To co ową formę cechuje to powiedzenie, iż im więcej tymże taniej. Czemu? Przede wszystkim dlatego, że druk offsetowy z jednej strony charakteryzuje się niezwykle doskonałą klasą, natomiast jest to druk, jaki opłaca się tylko przy wielkich nakładach. Należy również wiedzieć, iż druk offsetowy nie zabezpiecza druku przed elementami zewnętrznymi. Więc również plakaty wydrukowane offsetem najlepiej nadają się do zamkniętych wnętrz.

Drukowanie plakatów techniką offsetową jest niezwykle korzystne w wypadku wielkich nakładów. Dzieje się tak, gdyż technologia ta jest wsparta na stworzeniu form, jakie są odbierane jak pieczęć na dokumencie. Każda forma to kolejny wydatek, lecz zdaniem wielu druk offsetowy zapewnia najdoskonalszą jakość wydruku, zatem należałoby w niego zainwestować. Co więcej, raz zrobione formy można często stosować, zatem w dowolnym czasie dodrukować następne sztuki projektu. Ma to znaczenie wówczas, jeśli wiadomo, iż może być niezbędny dodruk.

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy jest szczególnie znaną oraz wygodną formą druku plakatów. Technologia owa to przede wszystkim możliwość całkowitej personalizacji plakatu i wydruku choćby jednego egzemplarza. Użytkownik może dobrać także interesujący go format, niewątpliwie ograniczony tylko możliwościami maszynerii poligraficznej. Niezwykle istotna cecha druku cyfrowego to brak jakichkolwiek wydatków połączonych z przygotowaniem wydruku, dzięki czemu wydruk jednych egzemplarzy nie jest żadnym kłopotem, bowiem w technologii cyfrowej druk odbywa się metodą bezstykową.

Drukowanie plakatów – technologia

Niższe rozmiary plakatów zleceń niskonakładowych realizowane są zawsze w technice druku cyfrowego. Funkcja nabłyszczania nadruku w technologii druku cyfrowego, zapewnia wyjątkowo atrakcyjne oraz przyjemne uczucie dla oka, szczególnie w zestawieniu z papierami matowymi oraz satynowymi. Nadruk niektórych elementów, optycznie można porównać do lakierowania wybiórczego UV.

Odnajdź własny projekt plakatu

Internet to skarbnica pomysłów oraz inspiracji. Zdecyduj, w jakim miejscu ma zawisnąć plakat, oraz wpisz poprawne wyrażenie w wyszukiwarkę np. „plakat kuchnia”. Po zobaczeniu co najmniej kilkunastu czy kilkudziesięciu banerów będzie Ci łatwiej ustalić, czy poszukujesz pięknego zdjęcia, grafiki, ciekawego napisu lub może kopii prawdziwego plakatu? Jeżeli wiesz, co ci się podoba, ogranicz szukania. W internecie istnieje mnóstwo miejsc, gdzie gotowe banery są na sprzedaż, lecz to dosyć kosztowna inwestycja.